26 Oct
26Oct

Hvis man køber de corona-tests der er på markedet med svar indenfor 5 minutter, må man som tandlæge så
1) overhovedet udføre testen?
2) er de gældende, således at hvis en klinikassistent med symptomer så testes negativ, så kan hun blot arbejde videre?


Det er spørgsmål, som PTO er blevet stillet.

Fuldmægtig i Sundhedsstyrelsen Eva Marie Lange Moltke fra enheden Evidens, uddannelse og beredskab svarer PTO: 

 – Sundhedsstyrelsen er opmærksom på, at der findes tests for smitte med ny coronavirus, som er baseret på at teste for virus antigener, og som kan give et svar inden for ganske kort tid. Vi anbefaler på nuværende tidspunkt ikke brugen af antigenbaserede tests til diagnostik af COVID-19, da de er mindre følsomme til at påvise smitte med ny coronavirus end de PCR-tests, som benyttes i det offentlige sundhedsvæsen. De bedste antigen-tests er ca. 10% mindre følsomme end PCR-tests. Dette medfører, at disse tests vil give falsk negative svar i 1 ud af 10 tilfælde, hvor en PCR-test ville give et positivt svar.

Sundhedsstyrelsen følger løbende de nye typer af tests, som udvikles og udbydes på markedet, og anbefalingerne bliver sideløbende evalueret efterhånden som ny viden fremkommer.

 

Ny organisering af udredning for COVID-19
Sundhedsstyrelsen offentliggjorde i sidste uge en ny organisering af udredningen for COVID-19. Med den nye organisering kan personer med symptomer, som ikke føler sig så syge, at de har behov for at tale med en læge, nu selv booke tid til test på coronaprover.dk uden lægehenvisning. Den nye organisering er bl.a. indført for at gøre systemet mere enkelt for borgere med symptomer på COVID-19. Alle personer, som har symptomer på COVID-19 skal fortsat gå i selvisolation, indtil der foreligger et negativt testresultat.

Læse mere om den nye organisering på Sundhedsstyrelsens hjemmeside her.